İş Planı Nedir?

 

İş Planı Nedir?

İşin kurulacağı güne kadar hazırlanması gereken, kapsamlı olarak iş adımlarını belirleyen ve çoğu zaman grup olarak hazırlanan yol haritasına, iş planı diyebiliriz.

Sağlıklı bir iş planı için SWOT analiz çok önemlidir. İş planının hazırlanma gayesi, projenin işlerliğinin ölçülmesi, finansal güvenceyi sağlama, öncelikleri belirleme başka bir deyişle yatırımcının işi kurma sürecinde hedefleri için neleri nasıl ve ne zaman yapacağını önceden belirleyebilmedir.

Örneğin, Rıdvan isimli yatırımcımız, Ege Bölgesi’nde, yem üretimi yapmak istemektedir. Besiciliğin popülaritesi ve yem fiyatlarının bölge genelinde yüksek olması yatırımcımızı yem üretimi konusunda motive etmektedir. Pratikte, kendisi bir yem fabrikası kurup, yerel üreticiden topladığı hammaddeyi işleyerek yerel pazara arz etmek istemektedir. Fakat iş planı yapması, olası hendikapları ve fırsatları önceden görüp önlem almasına imkan tanımakta ve hedeflerini bu doğrultuda hazırlamasını sağlamaktadır.

Rıdvan Bey’in iş planını incelemeye başlamadan önce kendisinin uzmanlarca yem fabrikası için hazırlattığı SWOT analize bir göz atalım.

SWOT

SWOT Analiz

SWOT analiz bize kısaca şirketimizin şuanki konumunu eksisi ve artısıyla göstermektedir. Mesela Rıdvan Bey, kurmayı düşündüğü yem fabrikası için düşük istihdamı zayıflık olarak göstermiş, saatte 5 ton yem üretimini hedeflediği halde bölgeye sevk edilen yem miktarı günlük 200 tonun üzerinde, bu durum şirketini olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca düşük fiyatla dominasyon ile, pazara sunduğu düşük fiyat etiketli ürünlerle piyasayı ele geçirip tekelleşmeyi düşünüyor ve bu durumu kendisi için bir fırsat olarak görüyor. İlerleyen yazılarımızda SWOT analizi daha detaylı olarak inceleyeceğiz.

biz plan

Bir iş planında olması gereken 8 adım:

1) İş Planı Özeti: Rıdvan Bey saygın bir iş adamıdır. Ege Bölgesi’nde yem fabrikası kurmayı düşünmektedir. Bu fabrikayı kurarken bölgedeki güçlü bir tahıl üreticisinin desteğini almak istemektedir.

2) Girişimcinin Kişisel Özellikleri: Girişimcimiz, Anadolu Üniversitesi, İşletme bölümü mezunudur. Daha önce kuyumculuk ve deri işleme atölyeleri kurmuştur. Yem üretim işini, bölgede eksiklik olarak gördüğü için yapmaktadır. Asıl amacı büyük karlar elde etmekten ziyade bölge insanına uygun fiyatlı yem arz edebilmektir. Uzun vadede bölgede tekelleşmeyi hedeflemektedir.

3) Kurulacak İşin Temel Nitelikleri: Anonim Şiket olarak kurulmak istenen Kuzuluk Yem Gıda A.Ş. bölgede üretim yapan, Rıdvan Bey ve adını vermek istemeyen güçlü bir tahıl üreticisiyle  kurulmak istenmektedir.

4) İş Fikrinin Piyasa ve Talep Özellikleri: Gıda sektöründe bayrak dalgalandırmak isteyen girişimcimiz, kendisine hedef  olarak küçük ve orta büyüklükteki besi hayvanı üreticilerini seçmiştir. Uzun vadede, üst segmenti hedefleyerek büyük ölçekli besi hayvanı üreticilerini de müşteri profiline dahil etmek istemektedir.

5) Pazarlama Planı: Ürünler kategorize edilerek hedef müşteri profiline uygun bir şekilde fiyatlandırılıp piyasaya sürülmek istenmektedir. İlk etapta, kampanya ve promosyonlar ile ürünler bölgeye tanıtılmak istenmektedir. Bu amaç doğrultusunda büyük ölçekli promosyonlar için ciddi bir bütçe desteği vardır.

6) Ürün ve hizmetin üretimi/tedariği, temel süreç ve planı: Yerel üreticilerden temin edilen mısır,buğday,arpa,yulaf vb. yem hammaddeleri fabrikada işlenerek direk olarak tüketiciye sunulmak istenmektedir. Orta ve uzun vadede bayileşme sürecine gidilmek istenmektedir. İsteğe bağlı olarak hammadde ile ürün takas edilip kar  hammadde tedarikiyle sağlanmak istenmektedir.

7) Yönetim Planı: Yönetimde Rıdvan Bey ve esrarengiz ortağı olacaktır. Yem üretim ve dağıtımında görevli 6 çalışan, mali işler için 2 çalışan istihdam edilmek istenmektedir.

8) Finansal Plan: Bu bölümde şirketin gelir gider tablosu yer alır. Bu tabloda gereken kredi,sermaye vb finansal veriler bulunmaktadır.

Sizce Rıdvan Bey bu iş planıyla başarılı olabilir mi?

One thought on “İş Planı Nedir?

  1. Rıdvan Bey’in bu detayda bilgiyle başarılı olup olmayacağını analiz etmek zor ancak şurası kesin ki projeleri yazıya dökmekte her zaman fayda var, yazıya döküp kendi kendimizi sorguladıkça projenin olur ve olmazlarını daha detaylı görme imkanı bulup, daha iyi kritiğini yapabiliriz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>